logo (1)

روش کار نوروفیدبک در درمان اوتیسم

 • نوروفیدبک با استفاده از روشهای درمانی دیگر مثل فناوری بازخورد زیستی بدن یا همان بیوفیدبک، ساختار و تکنیکهای درمانی جدید و بدون ضرری را بوجود می آورد که می تواند درمانی مکمل برای مبتلایان به اوتیسم باشد. در اختلالات طیف اوتیسم یا آسپرگر فعال، مغز از لحاظ قانونمندی و نظم با مشکلات بسیاری روبرو می گردد. پس با این تفاسیر می بایست درمانها ابتدا بر روی افزایش نظم در کودک تنظیم شوند.

  مطالعات حاکی از این است که مبتلایان به اوتیسم یا آسپرگر در برخی نقاط مغزی ارتباطات بیش از حد عادی با یکدیگر دارند و در بعضی مناطق مغزی دیگر ارتباطات ناکامل و ناقصی وجود دارد. نوروفیدبک رویکرد درمانی بسیار مفیدی در رابطه با ایجاد و تنظیم عملکردهای ساختار مغزی مبتلایان به اختلال روانی است.

  تغییر ساختار مغز، بدون کمک دارو بلکه با نوروفیدبک

  طبق شواهد بالینی درمانی لازم است که مغز یاد بگیرد هنگامی که الگوهای جدیدی را یاد می گیرد، تمایلی به فراموش کردن آنها ندارد. اغلب افراد اگر به خوبی تخصصی را آموزش ببینند، آنرا به راحتی فراموش نمی کنند؛ مثل کار با کامپیوتر و رانندگی. برخلاف اقدامات دارویی یا پزشکی نوروفیدبک عوارض جانبی منفی طولانی مدتی ندارد.

  تغییرات مثبت درمان با نوروفیدبک

  • بالا رفتن میزان تماس چشمی و ارتباط به صورت لمس؛
  • کاهش فوران های احساسی و هیجانی منفی؛
  • تغییر مثبت الگوهای گفتاری و زبانی، آرامش بیشتر در بیان؛
  • کاسته شدن از افکار قالبی آزار دهنده و رفتارهای پر تکرار؛
  • افزایش توانایی تحمل به منظور تغییر رفتار؛
  • کاسته شدن از علائم و نشانه های بیش فعالی و نقص توجه؛
  • افزایش یافتن توجه و تمرکز و دقت در فعالیتهای روزمره؛
  • کاهش یافتن علائم و نشانه های اضطراب و ترس؛
  • افزایش محسوس مهارتهای رفتاری و ارتباطی با اطرافیان؛
  • افزایش یافتن آگاهی از احساسات منفی و مثبت.

  آیا نوروفیدبک در درمان اوتیسم مفید است؟

  نوروفیدبک ابزار درمانی پیشرفته برای کودکان مبتلا به اوتیسم می باشد که کیفیت زندگی فردی و اجتماعی کودک مبتلا به اوتیسم و خانواده اش را بهتر از قبل خواهد کرد. عملکرد و توانایی سطوح ساختار مغز کودک را بصورت قابل توجهی افزایش می دهد. در نتیجه خود کنترلی و تنظیم هیجانات منفی و مثبت را برای کودک فراهم می کند. این وسیله هیچگونه عوارض منفی جانبی طولانی مدت ندارد و جای نگرانی برای خانواده ها وجود ندارد. لازم به ذکر است که نتایج ماندگار و با ثباتی را نیز به همراه خواهد داشت.

  به عنوان مثال یک پسر بچه 6 ساله با علائم و نشانه های بیش فعالی با گفتار بیانی بسیار ضعیف و محدود از زمان شروع درمان با نوروفیدبک، اولین چیزی که والدین او عنوان کرده بودند، این بود که او بسیار پرحرف شده بود. در صورتی که اکثر گفتارش در ابتدا غیر قابل فهم و یا کلمات خیلی کم بود. هنگامی که آموزشها و تکنیکهای درمانی با نوروفیدبک افزایش یافته بود، کودک آرامش بیشتری نسبت به قبل را تجربه کرده بود. او قادر بود برای مدت طولانی تری بر روی صندلی بنشیند و بدون تکان خوردن، به مانیتور دستگاه نوروفیدبک نگاه کند و تکالیفش را خودش به خوبی و بدون کمک مادر انجام دهد. معلم او هم بیان کرده بود که او در مدرسه و انجام تکالیفش یادگیری بهتری نسبت به قبل از درمان با نوروفیدبک از خود نشان داده بود.

  والدین یکی دیگر از کودکان اوتیستیک اشاره کرده بود که بعد از گذراندن جلسات درمانی با روش نوروفیدبک، پسر او نسبت به قبل آرامتر و اجتماعی تر شده است. آزار کمتری نسبت به دیگران پیدا کرده، با دیگران بهتر از قبل تعامل برقرار می کند. کارهایی را انجام می دهد که مادرش هیچگاه باور نمی کرد که فرزند او بتواند از پس آنها برآید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button