دستگاه آر تی ام اس

شرح و بررسی کامل دستگاه آر تی ام اس!

 • دستگاه آر تی ام اس به چه دستگاهی می گویند؟

  یکی از انواع دستگاه های درمانی، دستگاه آر تی ام اس است که در زمینه ی تحریک الکتریکی مغز کار می کند. در این دستگاه ابزار آلاتی وجود دارد که قابلیت تحریک الکتریکی مغز و تغییرات گسترده در فعالیت های طبیعی آن را دارد. بدین ترتیب در وضعیت مغز و عملکرد آن بهبود حاصل شده و بیماری های مختلفی را درمان می کند.

  درمان با دستگاه آر تی ام اس چه مراحلی دارد؟

  به منظور درمان با دستگاه آرتی ام اس، بیمار ابتدا روی یک صندلی می نشیند. سپس ابزارهایی با قابلیت ایجاد میدان مغناطیسی روی سر وی مستقر می شود. سپس تحریکات الکتریکی حاصله، باعث درگیری نورون های مغزی در ناحیه ای خاص می گردد و فعالیت های آن را به زمانی کوتاه محدود می کند. در صورتی که فعالیت های مختلف مغزی تحریک شده یا از آن ها بازداری شود، بسیاری بیماری های روحی و روانی نیز درمان می شود.

  مکانیسم عملکرد این دستگاه چگونه است؟

  از دستگاه آر تی ام اس، پس از عدم موفقیت در دارو درمانی و روان درمانی بهره می گیرند. مولد درون این دستگاه یک جریان مغناطیسی روی سر بیمار ایجاد می کند. با این کار مغز تحریک شده و عصب آن به روشی ویژه فعال می شود. این روش غیر تهاجمی بوده و پالس مغناطیسی کوتاه مدتی دارد. همان طور که گفتیم، هدف از این کار تحریک سلول های عصبی است که در پی آن نورون های منطقه تحریک می شوند. لذا عملکرد مدارهای مغزی دچار تغییر می شود. مثلا در افرادی که بیماری آن ها در اثر کم شدن متابولیسم ایجاد شده است، از این دستگاه می توان استفاده کرد.

  بیماری های قابل درمان با روش آر تی ام اس

  اولین دسته از بیماری های قابل درمان با این دستگاه ، انواع سردردهای میگرنی می باشد. انواع این گونه سردردها عبارتند از: سردرد میگرن عصبی، سردرد میگرن قاعدگی، سردرد میگرن مزمن و سردرد تنشی.

  دسته ی دیگری از بیماری هایی که با این روش درمان می شوند، انواع وسواس می باشد. این وسواس ها نیز شامل اختلال وسواس فکری و عملی، اختلال وسواس پوست کندن مثل پوست لب، اختلال وسواس مو کندن مانند موی سر یا ابرو و اختلال وسواس بدریخت انگاری.

  علاوه بر موارد فوق، افسردگی، اختلال اضطراب، اختلال استرس، توهمات شنوایی، اختلال پارکینسون، اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی، آسیب های ناشی از سکته ی مغزی، صرع و فلج صورت نیز از طریق این دستگاه قابل درمان است.

  دستگاه آر تی ام اس

  دستگاه آر تی ام اس

  مزایای استفاده از روش آر تی ام اس

  استفاده از دستگاه آر تی ام اس و درمان از طریق آن، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. در 80 درصد موارد نیز عملکردی مثبت داشته است. مزایای آن عبارتند از:

  • عدم نیاز به بیهوشی: بیهوشی گرچه سبب تسهیل بسیاری از درمان ها می شود، اما عوارض خاص خود را دارد. بنابراین روش درمانی که نیازی به بیهوشی نداشته باشد، بیمار را از عوارض مذکور مصون خواهد داشت.
  • عوارض کم
  • درمان سریع
  • عدم نیاز به ریکاوری

  عوارض استفاده از دستگاه آر تی ام اس

  عملکرد این دستگاه ، کاملا غیر تهاجمی می باشد. همین امر سبب می شود تا عوارض جانبی استفاده از آن به حداقل کاهش یابد. تا جایی که استفاده از آن را کم عارضه تر از استفاده از داروها می دانند. چرا که استفاده از داروهای اعصاب و روان، مشکلاتی از جمله اعتیاد به دارو، افکار خودکشی و … ایجاد می کنند. اما این روش چنین مسائلی را در پی ندارد. تنها عارضه ای که پس از انجام این کار بروز می کند، سردردی است که دقیقا پس از پایان جلسه ایجاد می شود. البته این سردرد تنها چند ساعت طول کشیده و سپس رفع خواهد شد. البته بروز حساسیت های پوستی و اسپاسم در ناحیه ی سر نیز به صورت بسیار نادر گزارش شده است.

  هزینه ی استفاده از روش آر تی ام اس به چه عواملی بستگی دارد؟

  مهم ترین عواملی که در تعیین هزینه ی استفاده از دستگاه آر تی ام اس موثر هستند، تعداد جلسات درمانی و نوع اختلال و بیماری مورد نظر می باشد. البته تشخیص بیماری و تعداد جلسات مورد نیاز توسط روان پزشک تعیین می شود. لذا پس از تشخیص می توان به صورت دقیق در مورد هزینه های درمان صحبت کرد.

  کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری این صفحه در :
  درمان اختلال هایی که بعد از سکته مغزی به وجود می آید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button