قرص اعصاب روان

قرص اعصاب روان چه عوارضی برای بدن دارد؟

قرص اعصاب روان چه عوارضی برای بدن دارد؟

تمامی داروهایی که برای اختلالاتی همچون افسردگی، اضطراب، وسواس، هراس و … استفاده می شوند، از جمله داروهای اعصاب و روان هستند. حتی باید قرص های آرامبخش و تثبیت کننده های خلق و خو را نیز جزو این دسته از داروها به شمار آوریم. اما آیا استفاده از این نمونه قرص اعصاب روان ها عوارضی هم برای بدن به همراه دارند؟

اصولا داروهای اعصاب و روان را بیشتر برای درمان اختلالات روانی و گاهی هم برای درمان بیماری های جسمانی تجویز می کنند. اما بسیاری از مردم دنیا به دلیل تفکرات منفی که به استفاده از این نوع داروها دارند، هنوز از استفاده آنها سرباز می زنند. زیرا تصور می کنند که استفاده از قرص اعصاب روان نه تنها بیماری و مشکل آنها را درمان نمی کند، بلکه می تواند بیماری های دیگری را نیز برای آنها به ارمغان آورد.

باید بگوییم بدون تردید هر دارویی برای بدن می تواند مزایا و عوارضی به همراه داشته باشد. اما این مسئله بدان معنا نیست که نباید از آنها برای بیماری های خاصی استفاده کرد. بلکه به این معنا است که می توان این داروها را زیر نظر پزشک و برای مدت زمان مشخصی مورد استفاده قرار داد. بهتر است با برخی از این نمونه قرص ها آشنا شویم و عوارض هر یک را مورد بررسی قرار دهیم.

مشکلات اعصاب و روان

انواع قرص اعصاب روان و عوارض آنها 

تمام داروهایی که برای اعصاب و روان ساخته می شوند، دارای هدف خاصی هستند. برخی از این داروها بیماری ها و اختلالات روانی را درمان می کنند، در حالی که برخی دیگر برای بیماریهای جسمانی مناسب هستند. البته همین مسئله منجر شده است تا برخی عوارض با استفاده از این داروها در بدن دیده شود که لازم است ابتدا این داروها را شناخته و سپس در مورد عوارض آنها صحبت کنیم. از نمونه این داروهای اعصاب و روان باید به موارد زیر اشاره کنم:

  • قرص ها و داروهای ضد افسردگی

یکی از انواع قرص اعصاب روان که بسیار استفاده از آن برای بیماری های مختلف متداول است، قرص ضد افسردگی است. این قرص ها قادر هستند مشکلات و بیماری هایی همچون اختلالات خواب، غم و ناراحتی، بی انگیزگی، افسردگی و … را به راحتی درمان کنند. اما در کنار درمان این مشکلات،  عوارضی را نیز با خود به همراه دارند.

استفاده از این داروها می تواند منجر به بروز مشکلاتی همچون شکم درد، افزایش وزن، رابطه جنسی دردناک، احساس خستگی، مشکلات دید، مشکلات خواب، اختلالات جنسی، افزایش بزاق، تکرر ادرار، درد مفاصل و … شود.

  • داروها و قرص های ضد روان پریشی

نمونه دیگری از انواع قرص اعصاب روان که برای درمان بیماری های مختلف از جمله اختلال خوردن، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی، وسواس فکری و عملی و … استفاده می شود، قرص ها و داروهای روان پریشی هستند. این داروها می توانند به درمان این نوع بیماری ها کمک کنند، اما در کنار آن عوارضی را نیز برای بدن به همراه دارند.

افرادی که از قرص های ضد روان پریشی استفاده می کنند، معمولا دچار مشکلاتی همچون کاهش فشار خون، پف کردن پلک و زیر چشم، خستگی در طول روز، تیک های حرکتی، خشکی دهان، مشکلات بینایی، تشنج و … می شوند.

  • قرص اعصاب روان

    قرص اعصاب روان

    داروها و قرص های تثبیت کننده خلق و خو

این نمونه از داروها و قرص های اعصاب و روان همانطور که از نامشان مشخص است، بیشتر برای افرادی که از شرایط روحی بیمارگونه برخوردار هستند تجویز می شود. افرادی که به بیماری های اختلال دوقطبی، ناتوانی در کنترل تکانه، افسردگی، اختلال اسکیزوافکتیو و … دچار شده اند، نیاز به استفاده از این نوع قرص اعصاب روان خواهند داشت.

اما همانطور که استفاده از نمونه های دیگر قرص ها و داروهای اعصاب و روان برای بدن عوارض زیادی در پی دارد، استفاده از این داروها نیز منجر می شود تا اختلالات و مشکلاتی برای بدن ایجاد شود. از جمله این عوارض باید به هذیان گویی، دوبینی، خارش پوست، ورم دست و پا، افزایش ضربان قلب، لکنت زبان، ریزش مو، یبوست، تغییرات وزن، کمردرد، توهم و شنیدن صداهایی که در واقعیت وجود ندارند و …. اشاره کنیم.

در کنار داروهای یاد شده داروهای دیگری نیز وجود دارند که هر یک عوارض و مزایای خاص خود را برای بدن در پی خواهند داشت. از این رو لازم است برای کاهش عوارض استفاده از این داروها، حتما مصرف آنها را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید. تا مشکلات دیگری را برای بدن خود به بار نیاورید.

انواع داروهای محرک و عوارض آنها
انواع اختلالات خواب در کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button