مولفههای رفتاری در رابطه زوجین 2

 • دلائل عدم تکرا رفتارهای مثبت جرئی در رابطه زوجین :
  – با گذشت زمان توقعات زندگی . مشکلات و دغدغه ها بیشتر و انرژی و زمان با هم بودن کاهش پیدا میکند .
  – خیلی از افراد در اوایل رابطه نه به جهت جلب توجه – بلکه شدت هیجانات اولیه است که مدام در حال درآغوش کشیدن – بوسیدن و… میباشد . ووقتی این هیجانات فروکش کند رفتارهای محبت آمیز نیز کاهش میابد .
  – گاهی افراد رابطه را بر حسب رفتارهای مثبت کوچک مورد توجه قرار نمیدهند و یا فرصت های مناسب را پیدا نمیکنند . مثلا در برابر پرسش آخرین باری که برایش هدیه خریدی کی بوده ؟دو سه ماه دیگه تولدشه و براش میخرم . انگار کادو خریدن را به مناسبتی میداند .فرد منتظر یک فرصت است مثلا تحسین از زیبایی او در عروسی برادرش و…. انگار یاد نگرفته فرصت سازی کند .
  – یکنواختی و تکراری شدن رفتارها . وقتی به رابط نگاه میکنیم میبینیم که ای رفتارها وجود دارد اما خالی از هرگونه خلاقیت و تنوع و انقدر تکرار شده است که دیگر به چشن نمی آید . تبدیل به یک عادت و رفتار قابل پیش بینی شده است و دیگر اثر قبل را ندارد .
  پس برای یک رابطه خوب و مطلوب رفتارهای قابل پیش بینی و تکراری را کنار بگذاریم و در انواع و مدلهای مختلف آنها را نشان دهیم .
  رفتارهای منفی :
  رفتارهای که وجودشان حال رابطه را خراب میکند .
  دلایل رفتارهای منفی نسبت به همسر :
  – یکی از مهمترین دلایل منفی این است که نیازهایشان ( غیر منطقی – رویایی )برآورده نمیشود.یا واقعا طرف مقابل برطرف نمیکند .
  – چون نیاز براورده نشده است از رفتارهای منفی استفاده و طرف مقابل را مجبور به براوردن آن میکند مثلا نیاز به توجه دارم ولی برطرف نمیشود پس گریه میکنم .
  – برای پایان دادن به رفتارهای منفی خود را ملزم به انجام رفتارهای منفی میکند تا به خیال خودش پایان بخش رفتار منفی طرف مقابل باشد . قهر کردن . گریه کردن
  -ابراز رفتار منفی برای فاصله گرفتن همسر از او .مثلا : نمیخاهم سر از کا من در بیاورد و یا اصلا نیاز به صمیمیت ها فرق میکند . یک طرف صمیمیت و نزدیک یبیشتری را دوست دارد و دیگری عکس اوست .
  – گاهی ناشی از اختلال یا آسیب روانی است .
  – رفتار منفی ابراز میشود ولی اگاهی به اینکه این رفتار منفی است ندار .در کودکی مادر هیچ مسئولیتی به عهده بپچه ها نگذاشته است . ریخت و پاش کرده مادر جمع کرده و الان هم جوراب گوله شدن در گوشه اتاق را که باعث بد شدن حال همسر میشود را بد نمیداند. از اثار منفی رفتارش بر دیگران خبر ندارد.
  انواع رفتارهی منفی نسبت به همسر :
  – ایجاد یک جو و فضای منفی مستمر . کنترل گری . براز نارضایتی . ایراد گرفتن از زمین و زمان .
  – انجام رفتارهای منفی احساس ارزشمندی طرف مقابل را زیر سوال میبرد .تحقیر . توهین .مسخره کردن …تو هیچی نیستی – من برا یتو ارزشی قائل نیستم – تو بی ارزشی.
  – رفتارهای منفی برای فرد ایجاد مزاحمت میکند : * رفتارهایی که فرد را محدود میکند مثلا سر کار نرو . این لباس را نپوش و با فلانی حرف نزن . ظاهر با نیت خیر است = من به تو اطمینان دارم ولی از جامعه خیالم راحت نیست ) در واقع آزادی عمل را میگیریم . * صمیمیت زیادی دارند و طرف مقابل را اذیت میکند . تماس های پی در پی یک طرف و عدم تمایل طرف مقابل .
  – رفتارهایی که فرض های رابطه را زیر سوال میبرد .ما با فرضهایی وارد رابطه میشویم که مهم وضروری هستند در غیر اینصورت مشکل ساز میشود . همه افراد وقتی ازدواج میکنند معتقدند که ازدواج ما مادامالعمر است . همسر من صادق است . آدم متعهدی است و خیانت نمیکند هر رفتاری که هر کدام از این فرض ها را زیر سوال ببرد منفی مییاشد چون دنیای فرد را تغییر داده است .

  الهام ولی نژاد – کارشناس ارشد روانشناسی

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  مولفه های رفتاری در رابطه زوجین
  اهداف درمانی VR تراپی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button