ترک اعتیاد

نقش خانواده در ترک اعتیاد چیست

نقش خانواده در ترک اعتیاد چیست؟

خانواده تنها اجتماعی است که، افراد در آن وابستگی عاطفی شدیدی به یکدیگر دارند. در صورتی که کمبود محبت، بی احترامی، عدم ارزشمندی و هرگونه حس منفی که در فرد ایجاد می شود. ناشی از رفتار اعضای خانواده با او باشد. ممکن است صدمات جدی به فرد وارد شود. از طرفی افراد موجود در یک خانواده صادقانه از شادی یکدیگر  شاد شده و با ناراحتی و مشکل یکی از اعضای خانواده زندگی دیگر افراد آن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. اعتیاد نیز از جمله مشکلاتی است که علاوه بر فرد، خانواده او را نیز درگیر می نماید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نقش خانواده در ترک اعتیاد ، بیشتر آشنا کنیم.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

نقش خانواده در ترک اعتیاد

در بسیاری از مواقع اعتیاد فرد ممکن است ناشی از رفتارهای اشتباه در خانواده باشد. اعتیاد پدر، کمبود محبت، تحقیر فرد در جمع توسط خانواده خود و … همگی از جمله دلایلی هستند که، فرد را به سمت اعتیاد هدایت    می نماید. همانطور که میدانید اعتیاد ریشه در روان انسان ها دارد. افراد در صورتی که دچار مشکلات روحی و اختلالات روانی باشند، به سمت اعتیاد روی می آورد. بنابراین دلیل آن نیز می تواند ناراحتی، استرس و افسردگی افراد باشد. از طرفی برای درمان هرگونه بیماری در ابتدا باید دلایل ایجاد آن را رفع نمود. برای ترک اعتیاد نیز باید دلایل اعتیاد را از بین برد.

به همین منظور است که خانواده نقشی اساسی در ترک اعتیاد فرد دارد. به همین دلیل معمولا بسیاری از روان پزشکان هنوز خانواده و نقش آن را به یک روش درمانی موثر به نام خانواده درمانی معرفی نموده اند. بنابراین   قطعا توانسته اید به میزان اهمیت خانواده در درمان اعتیاد، پی ببرید.

تاثیر خانواده درمانی در ترک اعتیاد

یکی از سوالاتی که معمولا برای خانواده هایی که معتاد دارند، پیش می آید این است که چگونه می توانند به درمان اعتیاد فرزند خود کمک کنند. از جمله این کمک ها می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • آگاهی دادن به فرد در رابطه با مشکلات و مضرات اعتیاد
 • گسترش و تحکیم روابط عاطفی میان اعضای خانواده می تواند، فرد را مشتاق به ماندن در جمع خانواده نماید.
 • الگو سازی درست و سالم برای فرد، زیرا اکثر افرادی که به اعتیاد روی می آورند. الگوی نامناسبی در خانواده خود دارند.
 • بازسازی اعتماد از بین رفته میان خانواده و فرد پس از ترک کردن اعتیاد
ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

کدام رفتار در خانواده موجب می شود تا فرد پس از ترک اعتیاد، مجددا معتاد شود؟

 • کنترل بیش از اندازه خانواده ها پس از ترک کردن فرد، به دلیل جلوگیری از مصرف مجدد مواد مخدر
 • حمایت بیش از اندازه افراد یک خانواده پس از ترک کردن فرد معتاد
 • خانواده هایی که اعتیاد را بیماری نمی دانند. بلکه معتقدند اعتیاد یک مشکل شخصیتی و اخلاقی است.
 • شک بیش از اندازه و سوال پیچ کردن فرد به دلیل اینکه آیا مجددا مواد مخدر مصرف نموده است یا خیر؟
 • زمانی که مسئولیت های مختلف را انجام می دهند، مسئولیتی را به فردی که به تازگی اعتیاد را ترک نموده، نمی دهند.

رفتار خانواده پس از ترک اعتیاد فرد

 • همراهی نمودن با فرد در جلسات درمانی پس از ترک اعتیاد ، این همراهی به معنای اینکه همیشه با فرد باشند نیست، بلکه به معنای تشویق او برای حضور در این جلسات نیز می باشد.
 • یادآوری آرزو و اهداف فرد در آینده و سختی هایی که برای ترک کردن اعتیاد کشیده است.
 • تغییر در روند زندگی فرد ترک کرده، به معنای از بین بردن هر چیزی که او را به یاد دوران اعتیاد او می اندازد. همچنین دور نمودن و قطع ارتباط او با افرادی که اعتیاد دارند و ممکن است موجب وسوسه شدن فرد برای مصرف مجدد مواد شوند.
 • برخورد با فرد به عنوان یک فرد سالم و مفید که می توان به او مسئولیت هایی را سپرد. همچنین از نظرات او در کارها استفاده نمود.
 • ارزش دادن به فرد و به وجود آوردن شرایطی که موجب شود فرد تفاوت خود را با دوران اعتیاد درک کند. بداند که در این دوران از ارزش و احترام بیشتری برخوردار می باشد.
 • ایجاد فضایی صمیمی و آرامش دهنده در خانواده و افزایش تعاملات اجتماعی میان اعضای خانواده که موجب افزایش انگیزه فرد برای سالم ماندن می شود.

منابع مرتبط:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK64269/

علائم افسردگی بعد از ترک اعتیاد و نحوه درمان آن
نقش جامعه در اعتیاد نوجوانان و جوانان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button