logo (1)

وسواس های فکری و عملی آزاردهنده

 • تاثیرمخرب وسواس بر روابط بین فردی

  در فرهنگهای عمومی و غالبا رسانه ها وسواس را اشتباها به عنوان یک صفت مثبت و یک تغییر ناگهانی شخصیت به تصویر کشیده است . اما در حقیقت این افراد از وسواس رنج میبرند و یک تاثیر ویران کننده بر زندگی شان دارد . وسواس یک شرایط قابل درمان است اما اگر از یکسری نکات مهم و برجسته آن غافل شویم وسواس میتواند بر بسیاری از مردم تاثیر گذاری منفی و ناتوان کننده و مختل کننده عملکرد فرد باشد . سازمان جهانی بهداشت وسواس را در بالاترین رتبه از 10 بیماری ناتوان کننده معرفی کرده است و نیز به عنوان 5 علت برجسته بیماری برای زنان بین 15-44 ساله میباشد.وسواس میتواند ضربه جدی به برخی یا همه حوزه های زندگی یک فرد داشته باشد که گاهی از هم گسیخته یا به طور کل خراب میشوند :
  – آموزش – استخدام شغلی – توسعه و پیشرفت حرفه ای – روابط بین فردی با والدین . شزیک زندگی . خواهر و برادر و دوستان – شروع یک زندگی جدید و تشکیل خانواده – کیفیت زندگی ( به علت اثر متقابل روابط اجتماعی )
  و به پیروی از آن رفتارهای اجباری که برای کاهش اضطراب خود انجام میدهند نیز پیامدهای مخرب به همراه دارد :
  – آسیب فیزیکی برای اعمال و رفتارهای اجباری ( خونریزی پوستی / زخم شدن و…)
  – سوء مصرف مواد / خود مراقبتی با الکل یا مواد دیگر
  – خاتمه دادن به کاری بدون رسیدن به نتیجه به علت مختل شدن عملکرد ( مثل سقط جنین در زنان )که فرد انتخاب دیگری ندارد .
  – وسواس به روشهای مختلف روی افراد تاثیر میگذارد. بعضی ها زمان زیادی را برای رفتارهای اجباری و ناتوان کننده در خانه و مدیریت نرمال فعالیت ها میگذارند. بعضی ها تشریفات و اجبارها را در خفا انجام میدهند و یا برای اجتناب از مراودات اجتماعی بهانه می آورند.
  این اختلال ممکن است که یک تاثیر منفی اساسی بر روابط اجتماعی برجسته و اختلافات زناشویی و یل نارضایتی از آن . جدایی و یا طلاق داشته باشد و نیز تاثیر گذار بر اوقات خوشی / توانایی فرد برای تحصیلات تکمیلی / مطالعه یا کار / کاهش عملکرد تحصیلی و یا حرفه ای میباشد.
  مشکلات خانوادگی منحصرا زمانی شروع میشود که فرد بر بیماری خود بینش نداشته باشد که اشکالاتی در باورها – افکار خود دارند که نیازمند به کمک حرفه ای میباشند . در نهایت در نمونه های نادر نشانه ها ی والد وسواسی تاثیر مستقیمی بر افراد خانواده دارد . به طور مثال زمانیکه به صورت افراطی نگران آلودگی است که منجر به زمان زیادی به شستشو و به دفعات زیاد میشود .
  افرادی که:
  – مدام دنبال اطمینان خواهی مفرط و مجدد
  – اجتناب از موضوع یا مان محرک که راه انداز وسواس است
  -چک کردنهای افراطی و….
  باعث تنش در روابط بین فردی میشوند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button