logo (1)

دلایل کابوس شبانه

کابوش شبانه
 • علت جیغ‌زدن کودکان در خواب چیست؟

  این حالت به دلیل ابتلا کودک به اختلال وحشت شبانه یا به دلیل دیدن کابوس شبانه رخ دهد، اختلال وحشت شبانه به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم اعصاب مرکزی در کودک است که معمولا به این علت رخ می‌دهد که سیستم عصبی مرکزی کودک در حال تکامل است.درصد بالایی از ابتلا به اختلال وحشت شبانه را ارثی می‌دانند،‌ نواع اختلال خواب کودکان در سنین ۳ تا ۱۲ سالگی رخ می‌دهد.

  کودکی که به علت اختلال وحشت شبانه در خواب جیغ می‌زند معولا صاف و با چشمان باز در رختخواب خود نشسته و فریاد می‌زند،‌ اما باید توجه داشت که باز بودن چشمان وی به معنای بیدار بودن او نیست و معمولا این حالت چند دقیقه‌ای طول می‌کشد. معمولا کودکان مبتلا به این اختلال پس از بیداری، جیغ زدن خود را به یاد نمی‌آورد زیرا این اختلال مربوط به اختلال در چرخه خواب کودک است.

  کابوس شبانه

  دیدن کابوس معمولا از سن ۳ سالگی شروع شده و در سنین ۴ تا ۶ سالگی به اوج خود می‌رسد.مهم‌ترین علل دیدن کابوس توسط کودک را بی‌توجهی والدین به کودک، محیط اضطراب‌آور و ناآرام،‌ دیدن برنامه‌های خشن و ترسناک توسط کودک یا شنیدن داستان‌های ترسناک می باشد، ما نمی‌توانیم مانع از کابوس دیدن کودک شویم اما می‌توانیم فضایی آرام ایجاد کنیم که او با آرامش به خواب برود زیرا کابوس‌های شبانه به علت احساس ناامنی، ترس و اضطراب رخ می‌دهد.

  آرام بودن فضای خانواده، استحمام کودک پیش از خواب، گذاشتن عروسک و وسایل مورد علاقه کودک در رختخواب وی، خواندن داستان‌های شبانه آرامش بخش و پرهیز از پرخوری کودک در زمان شام از مواردی است که به کاهش جیغ زدن کودک در خواب می‌انجامد.کودکانی که دچار اختلال خواب هستند باید از نظر میزان آهن و ویتامین‌ها مورد بررسی قرار گیرند،‌همچنین باید از به‌کار بردن رنگ‌های تند و محرک مانند قرمز در اتاق خواب و وسایل این کودکان خودداری کرده و به جای آن از رنگ‌های آرامش‌بخش مانند سبز و آبی استفاده کرد.

  کودکانی که مبتلا به اختلال وحشت شبانه بوده و به همین علت در خواب جیغ می‌زنند معمولا بعد از رسیدن به سن بلوغ و تکامل سیستم اعصاب مرکزی مشکل‌شان برطرف می‌شود.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button