logo (1)

کرونا و ژنتیک

کرونا
 • رابطه ژنوتیپ ApoEe4 و ابتلا به فرم شدید کروناcovid-19

  مطالعات اخیر نشان می دهند که ابتلا به دمانس یک عامل خطر ساز جدی در ابتلا به موارد شدید کووید-۱۹ است. کرونا

  یک مطالعه بر روی هفده هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ نشان داد که دمانس از comorbidity های شایع در میان سالمندان بستری در بیمارستان است و سهم بالایی در نرخ مرگ و میر بیماران دارد. علاوه بر دمانس، اختلال هوشیاری شامل دلیریوم نیز از موارد شایع comorbidity بود.
  ژنوتیپ ApoE e4 با دمانس و دلیریوم مرتبط است و ژنوتیپ هموزیگوت آن یعنی e4e4 خطر ابتلا به آلزهایمر را تا چهارده برابر بیشتر می کند.

  یک مطالعه کوهورت مشاهده گر بر روی بیماران با میانگین سنی ۶۸ سال و مبتلا به کووید-۱۹ در انگلستان و آمریکا نشان می دهد که وجود ژن معیوب ApoEe4 با ابتلا به موارد شدید کووید-۱۹ مرتبط است. کرونا

  .

  آلل ApoE e4e4 خطر ابتلا به عفونت شدید کووید-۱۹ را مستقل از ابتلای فرد به دمانس، بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع دو بالاتر می برد.

  آلل ApoE e4 نه تنها بر عملکرد لیپوپروتئین (و متعاقب آن بیماری های کاردیومتابولیک) اثر می گذارد بلکه تا حدی عملکرد ضدالتهابی ماکروفاژها را محدود می کند.
  مکانیسم احتمالی دیگر این است که ویروس کووید-۱۹ از گیرنده ACE2 برای ورود به سلول استفاده می کند. این گیرنده ها در سلول های ریه افراد دارای آلل e4 بیشتر وجود دارند.

  سیستم سلامت عمومی انگلستان پس از دیابت (با ۲۶% خطر ابتلا) دمانس را (با ۱۸% خطر ابتلا) به عنوان دومین گروه در معرض خطر ابتلا به فرم شدید دمانس معرفی کرد. /کرونا

  منابع مرتبط:

  https://www.nature.com/articles/s41586-020-2818-3

  .

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button