گامافوبیا

گامافوبیا یا ترس از ازدواج

 • گامافوبيا ،ترس از ازدواج:

  گامافوبیا به دلایلی همچون ترس از شکست، تعهد و مسئولیت در فرد ایجاد می‌شود و عوامل درون‌فردی و برون‌فردی در ابتلا به این اختلال دخیل هستند، عوامل درون فردی به نحوه تربیت خانوادگی و ویژگی‌های شخصیتی فرد مربوط است.در شخصیت‌های وسواسی-جبری، پارانوئید، اجتنابی، اسکیزوئید و افراد دارای اختلال بدشکلی بدن، شاهد حساسیت‌های بیشتر نسبت به ازدواج و ترس نهفته هستیم.

  افراد دارای شخصیت پارانوئید بیش از حد به دیگران مظنونند و این مساله موجب می‌شود اعتماد لازم جهت ارتباط با دیگران را نداشته و دل‌ مشغولی‌های زیادی درباره وفادار بودن طرف مقابل داشته باشند و همواره ترس از این دارند که دیگران به آنها آسیب‌ رسانده یا خیانت کنند و همین مساله مانع انتخاب همسر و ازدواج آنان می‌شود.

  افراد دارای اختلال شخصیتی اجتنابی یا دوری‌جو ،فاقد مهارت‌های اجتنابی‌اند و احساس خجالت و بی‌کفایتی در آنان بسیار نیرومند است و ترجیح می‌دهند اطراف آنها کسی نباشد و از فعالیت‌های اجتماعی فاصله می‌گیرند، این افراد برای انتخاب همسر معیارهایی را انتخاب می‌کنند که به‌طرز نامعقولی بالا است. این مساله باعث می‌شود از مواجه شدن با موقعیتی که در آن احساس شکست دارند، اجتناب کنند. یکی از این موقعیت‌ها ازدواج است زیرا می ترسند که شرمنده شده یا مورد تمسخر قرار گیرند،‌ لذا از برقراری روابط صمیمانه خودداری می‌کنند.

  درمبتلایان به اختلال شخصیتی وسواسی-جبری ،کمال‌گرایی مفرطی که افراد مبتلا به این شخصیت درباره کارهایشان دارند در انتخاب همسر نیز گریبان‌گیرشان است زیرا افرادی که با آنها مواجه می‌شوند معیارهای غیرواقع‌بینانه آنها را برآورده نمی‌کنند، لذا از افرادی که با انتظارات آنها همخوانی ندارند بسیار عیب‌جویی می‌کنند.

  .

  ▪️ افراد دچار اختلال بدشکلی بدن دل مشغول این هستند که قسمتی از بدن آنها زشت یا معیوب است، اشتغال ذهنی این افراد فراتر از نارضایتی معمول از ظاهر خود است و همین موضوع موجب می‌شود که ترس از عدم پذیرفته شدن از جانب طرف مقابل مانع برقراری ارتباط در آنها و ازدواج شود.

  در اختلال اسکیزوئید با افرادی مواجه هستیم که ترس از صمیمیت در آنها نهادینه شده است و به این سبب از برقراری روابط صمیمی که ازدواج یکی از مصادیق آن است اجتناب می‌کنند.

  سبک دلبستگی نیز در ابتلا فرد به اختلال گامافوبیا موثر است، اگر والدین در سال‌های اولیه رشد، نیازهای کودک را در اسرع وقت تامین کرده و در دسترس کودک باشند سبک دلبستگی ایمن در وی شکل ‌می‌گیرد و کودک دیگران و جهان را جایی امن و قابل اعتماد دانسته و می‌تواند به دیگران اعتماد کند این افراد در انتخاب همسر و ازدواج راحت‌تر خواهند بود.

  در سبک دلبستگی ناایمن فرد نمی‌تواند به راحتی به دیگران اعتماد کند و از طرد شدن توسط دیگران و ایجاد صمیمیت با افراد استرس دارد لذا به دلیل عدم امنیت در انتخاب همسر و ازدواج تردید دارند.

  ازدواج ناموفق والدین و اطرافیان، آسیب‌های ناشی از شکست‌های عاطفی مکرر، رشد بی‌اعتمادی در جامعه، نرخ بالای طلاق و مشکلات اشتغال در جامعه ،از عوامل برون فردی ست که زمینه‌ساز ابتلا به گامافوبیا یا ترس از ازدواج ميگردد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  ‍ مقایسه عادات روزانه افراد ثروتمند و افراد فقیر
  ریشه‌ی عصبانیت آدم ها از کجاست؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button