کلینیک راه احیاء

تاریخچه آر تی ام اس

تاریخچه آر تی ام اس
 • تحریک مغناطیسی مکرر از درون جمجمه (rTMS) امروزه روشی انقلابی در درمان سلامت روان است، اما سفر آن بسیار پیش‌ از عصر دیجیتال آغاز شد. بیایید نگاهی داشته باشیم به اینکه از کجا شروع شد و امروز چگونه به‌کار گرفته می‌شود.

  بنیان الکترومغناطیس

  داستان rTMS از اواخر قرن هجدهم با مایکل فارادی، پیشگام مطالعات الکترومغناطیس، شروع می شود. کشف او مبنی بر ایجاد جریان الکتریکی توسط میدان مغناطیسی در حال تغییر سنگ‌ بنای rTMS را بنیان نهاد.

  اولین تحریک‌های مغناطیسی

  یک قرن بعد، محققان شروع به آزمایش کاربرد مستقیم تحریک مغناطیسی روی انسان کردند. بااین‌حال، ابزارها پیشرفته نبودند و این تلاش‌ها نتایج عمدتا غیرقابل اعتمادی برجای گذاشت.

  تولد rTMS مدرن

  نقطه عطف در سال 1985 روی داد. پروفسور آنتونی بارکر و تیمش در دانشگاه شفیلد اولین دستگاه پیشرفته rTMS را ساختند. این دستگاه پالس‌های مغناطیسی متمرکز، دردناک ولی قابل‌تحمل ایجاد می‌کرد تا قسمت‌های مشخصی از مغز را فعال کند.

  دهه 1990 – پیشرفت و پالایش

  طی دهه 1990، rTMS شاهد توسعه سریع‌تری بود. آزمایش‌های متعدد آثار درمانی روی مغز انسان را بررسی کردند. در این دوران پیشرفت‌ها شامل پالس‌های تکراری متمرکزتری هم شدند.

  تأییدیه‌ FDA و پذیرش روزافزون

  در سال 2008، rTMS رسما به‌عنوان درمانی تاییدشده برای افسردگی مقاوم به درمان در ایالات متحده مورد پذیرش سازمان غذا و دارو (FDA) قرار گرفت. پژوهش‌های بیشتری rTMS را به فهرست روبه‌رشد کاربردهای بالینی افزود. این موارد شامل اضطراب، OCD، درد مزمن، ترک دخانیات و … می‌شود.

  آینده rTMS

  تحقیقات rTMSحتی همچنان امروز ادامه دارد. دانشمندان مشغول کشف کاربردهای پنهان rTMS در بیماری‌های دیگری از اسکیزوفرنی تا پارکینسون هستند. فناوری دستگاه rTMS هم ازطریق دقیق‌تر کردن هدف‌گیری‌ درحال بهبود مستمر است.

  از آزمایشگاه به‌سمت کلینیک‌های پزشکی

  rTMS سفری را از مفهوم آزمایشی به ابزاری قدرتمند برای بهبود زندگی انجام داده است. داستان تحول آن یادآور نوآوری، پشتکار و پتانسیل عظیم علم برای شکل‌دهی آینده مراقبت‌های درمانی است.

  پیشگامان rTMS

  در تاریخچه rTMS، نام‌های برجسته‌ای به چشم می‌خورند که نقش کلیدی در توسعه این روش ایفا کرده‌اند:

  • پروفسور آنتونی بارکر: به‌عنوان “پدر rTMS” شناخته می‌شود. او در سال 1985 اولین دستگاه rTMS را ساخت و به‌طور خستگی‌ناپذیر برای پیشبرد این روش تلاش کرد.
  • دکتر مارک جورج: از پیشگامان مطالعات rTMS در ایالات متحده و از مدافعان سرسخت کاربرد آن در درمان افسردگی مقاوم به درمان بود.
  • دکتر الیزابت تانزی: به‌خاطر تحقیقات پیشگامانه خود در زمینه کاربرد rTMS در درمان اختلال وسواس فکری – عملی (OCD) شناخته می‌شود.

  نبرد برای rTMS

  با وجود پتانسیل قابل‌توجه rTMS، این روش در ابتدا با مقاومت‌هایی مواجه شد. برخی از منتقدان به اثربخشی آن مشکوک بودند و نگرانی‌هایی در مورد ایمنی آن وجود داشت. با این‌حال، با انباشت شواهد علمی و مطالعات موفقیت‌آمیز، rTMS به‌تدریج جایگاه خود را در عرصه درمان سلامت روان پیدا کرد.

  چالش‌های پیش رو

  با وجود پیشرفت‌های چشمگیر، هنوز چالش‌هایی در مسیر rTMS وجود دارد. هزینه درمان می‌تواند برای برخی افراد سنگین باشد و دسترسی به این روش در همه مناطق به طور یکسان وجود ندارد. علاوه بر این، تحقیقات بیشتر برای تعیین دقیق دوز و مدت زمان درمان برای شرایط مختلف ضروری است.

  آینده روشن rTMS

  با وجود چالش‌ها، آینده rTMS بسیار روشن به نظر می‌رسد. پیشرفت‌های فناوری و تحقیقات علمی به طور مداوم درحال بهبود این روش هستند. rTMS پتانسیل تغییر چشمگیری در نحوه درمان بیماری‌های روانی و بهبود کیفیت زندگی افراد را دارد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *