چرا کتامین ممکن است در فیبرومیلاژی یا سندرم خستگی مزمن (ME / CFS) اثر داشته باشد؟

به نظر می رسد حساسیت سیستم عصبی مرکزی همراه با افزایش درد در هر دو اختلال کاهش می یابد. به نظر می رسد که یک آنتاگونیست گیرنده NMDA ، کتامین میزان گلوتامات ، اصلی ترین انتقال دهنده عصبی تحریک کننده در مغز را افزایش می دهد ، دقیقاً در مواردی که بیماران FM و ME / CFS ممکن است به آن نیاز داشته باشند - در قشر جلوی مغز. همچنین به نظر می رسد که فعالیت دوپامین را تقویت می کند. با توجه به کمبود حجم خون و سایر مشکلات گردش خون در ME / CFS ، توانایی کتامین در تقویت عملکرد گردش خون نیز جالب توجه است. یک مطالعه که نشان داد کتامین به طور قابل توجهی خستگی را کاهش می دهد ، پیشنهاد کرد که در اختلالات سیستم عصبی محاکمه می شود.

مطالعات سندرم خستگی مزمن (ME / CFS) و مطالعات فیبرومیالژیا

هیچ مطالعه ای اثربخشی کتامین را در ME / CFS بررسی نکرده است ، اما چندین مطالعه اثر آن را در فیبرومیالژیا بررسی کرده اند. با توجه به نیاز به تزریق و اثرات کوتاه مدت کتامین ، کتامین ممکن است برای آنچه که در مورد فیبرومیالژیا به محققان می گوید از اهمیت بیشتری برخوردار باشد تا یک روش درمانی واقعی.

محققان هلندی اخیراً دریافتند كه تزریق كتامین 30 دقیقه ای باعث كاهش سطح درد در فیبرومیالژیا 50٪ شد ، اما این اثر بسیار كوتاه مدت و كمتر از 2 ساعت طول كشید تا توجیه بیشتری برای درمان داشته باشد. در یک مطالعه فرانسوی در سال 2007 ، کتامین به طور زیر جلدی میزان درد را کاهش داده و جریان خون را در بخش هایی از مغز مرتبط با تنظیم درد در بیماران فیبرومیالژیا کاهش می دهد. یک مطالعه همراه نشان داد که پاسخ منفی به کتامین در فیبرومیالژیا با عدم توانایی در افزایش جریان خون به گوروس فرونتال داخلی همراه است. به نظر می رسد که این مناطق از مغز در ایجاد درد در بیماران FM اهمیت دارد. (كتامین باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود).

یک مطالعه موفقیت آمیز در سال 2000 در دانمارک ، قادر به کاهش درد موضعی و درد مراجعه کننده بود ، نشان داد که کتامین سیستم عصبی مرکزی را کاهش می دهد. در یک مقاله مروری در سال 2006 ، وود اظهار داشت كه پاسخ مثبت به كتامین در فیبرومیالژیا ناشی از مهار گیرنده NMDA نیست ، بلکه به دلیل افزایش سطح دوپامین در نورونهای سیستم لیمبیك است.

راماچاندران پیشنهاد کرد که خواص بیهوشی کتامین ممکن است در "اختلالات جدا کننده" مانند فیبرومیالژیا که در آن بیماران سعی می کنند خود را از درد خود جدا کنند ، مفید باشد. کتامین به عنوان "بیهوشی جداکننده" ایجاد می شود و جای تعجب ندارد که از یک داروی تفریحی استفاده شده است.

گزارش سندرم خستگی مزمن (ME / CFS) و پزشکان فیبرومیالژیا

دکتر پودل گزارش می دهد كه كتامین در حدود 50٪ بیماران فیبرومیالژیا درد را كاهش می دهد. کتامین یکی از مؤلفه های اصلی کوکتل رستاخیز دکتر جی گلدشتاین (در حال حاضر بازنشسته) بود. گلدشتاین کتامین را به صورت داخل وریدی یا از طریق ژل تجویز کرد. کوکتل رستاخیز اغلب شامل آسکوربات ، لیدوکائین و هورمون آزادکننده تیروتروپین است. در یک گزارش آمده است که 50٪ از بیماران گلدشتاین پس از کوکتل به طور چشمگیری احساس بهتری می کنند.

دکتر گینروا لیپتان خاطرنشان می کند که کتامین تجربی است اما نشان می دهد

گزارش بیماران ME / CFS و فیبرومیالژیا

یکی از بیماران فیبرومیالژیا با مشکلات شدید پشتی گزارش داد که کتامین تنها دارویی است که به او کمک می کند و یک تزریق باعث کاهش درد وی به مدت 8 تا 2-3 به مدت چند هفته می شود.

سایر بیماری ها

تأثیرات کتامین در شاید بیشترین دردناکترین اختلال درد ، سندرم درد منطقه ای پیچیده ، بسیار حیرت آور بوده است. کتامین در یک مطالعه بهبودی کامل و بعضا طولانی مدت را در کلیه بیماران مبتلا به CRPS ایجاد کرد. سایر مطالعات کنترل شده با دارونما ، با استفاده از زمان طولانی تزریق باعث کاهش قابل توجهی در درد تا سه ماه شده است. یکی از نویسندگان ادعا کرده است که فیبرومیالژیا و CRPS شباهت های زیادی دارند - از جمله پاسخ مثبت به کتامین.

یک بررسی اظهار داشت: "براساس چند کارآزمایی کوتاه مدت با کاربردهای بالینی محدود ، کتامین ممکن است در درمان درد مزمن عصبی و مرکزی مزمن ، فانتوم و درد ایسکمیک اندام ، فیبرومیالژیا ، سندرم درد مزمن منطقه (CRPS) مؤثر باشد. درد احشایی و میگرن ".

نتیجه گیری

کتامین در زیر مجموعه بزرگی از بیماران فیبرومیالژیا کار می کند اما هزینه آن و پیدا کردن پزشک برای تجویز آن ، استفاده از آن را در این اختلال کاهش داده است. برخی از افراد برای دریافت تزریق کتامین ارزانتر به خارج از کشور سفر می کنند.با این وجود توانایی قابل توجه كتامین در تسكین درد شدید و یا افسردگی در بعضی از بیماران ، تحقیقات قابل توجهی را برانگیخته است. سه هدف مولکولی برای افسردگی مشخص شده است و شرکتهای دارویی استفاده از مشتقات کتامین را آسانتر می کنند - برخی از آنها اکنون در آزمایشات بالینی قرار دارند.دکتر ابوالفضل احیایی متخصص اعصاب و روان

Share this Post:

پست های مرتبط:

0 دیدگاه ها

ترک کردن دیدگاه